لوله بدون درز

لوله بدون درز در مجموعه آبا صنعت آهن

لوله بدون درز یا لوله مانیسمان یک لوله فلزی می باشد این لوله های فولادی در فرآیند ساخت از هیچ نوع جوش فلزی استفاده نمی کنند، به عبارتی این نوع لوله ها در مراحل ساخت بدون درز ساخته شده و در اندازه های مختلف عرضه می شوند. از جنس فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ یا فولاد آلیاژی تشکیل شده است که با حذف یک شمش جامد (بیلت) در طول تولید ساخته می شود.این کار با سوراخ کردن چوب انجام می شود. محصولات لوله بدون درز در صورت لزوم تست، بازرسی و پوشش داده می شوند.

لوله بدون درز کاملا یکنواخت و بدون خطوط جوش در سطح به دلیل قابلیت حمل سیالات و همچنین به دلیل اینکه در برابر خوردگی در صنایع حساس مقاوم می باشد مورد استفاده قرار می گیرد.  قیمت لوله مانیسمان که به طور مستقیم از بلوک های فولادی بر اساس استاندارد مشخصی تولید می‌شود نسبت به سایر لوله ها در محدوده بالاتری قرار دارد و در بین لوله های مانیسمان نوع مواد اولیه، سایز و برند دلیل اختلاف قیمت خواهد بود.

درتولید لوله های درزدار از روش های جوشکاری مختلفی استفاده می‌شود. به همین دلیل این نوع لوله پاسخگوی نیاز صنایع در بخش‌های خدماتی فشار قوی مانند پالایشگاه و صنایع هیدروکربنی، انتقال نفت و گاز، اکتشاف، سیلندرهای هیدرولیک، بویلر و خودروسازی نیست و در صنایع پایین تر و خدمات صنعتی فشار متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای جبران کمبود کیفیت لوله های درزدار، لوله های بدون درز یا لوله های مانیسمان در مناطق پرفشار صنعت تولید می‌شود.

 

تولید لوله بدون درز

تولید لوله بدون درز

مهمترین کاربرد لوله مانیسمان

 1. برای خطوط تحت فشار
 2.  در صنایع مختلف غذایی و دارویی
 3. در خطوط هیدرولیک
 4. خطوط لوله نفت و گاز

لوله مانیسمان یا لوله بدور درز برای انتقال مایعات و گازهای فشار قوی استفاده می شود. برخلاف لوله های درز دار که در نقاط جوش چسبیده هستند و قابلیت نشت دارند، لوله مانیسمان بدون درز است و به همین دلیل مقاومت بیشتری در برابر فشار و حرارت دارد. بنابراین، کاربردهای لوله مانیسمان عبارتند از:

 • صنایع نفت و گاز: استفاده از لوله مانیسمان برای انتقال نفت، گاز طبیعی و سایر مایعات یا گازهای فشار قوی در صنایع نفت و گاز بسیار رایج است.
 • صنایع شیمیایی: در صنایع شیمیایی، لوله مانیسمان به عنوان راهی برای انتقال مواد شیمیایی و محصولات پالایشگاهی استفاده می شود.
 • نیروگاه ها: لوله مانیسمان در نیروگاه ها برای انتقال بخار، آب و سایر مواد مورد نیاز بکار می رود.
 • صنایع غذایی: در برخی صنایع غذایی نیز لوله مانیسمان برای انتقال مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد، مانند لبنیات، آبمیوه و شیرینی پزی.
 • انتقال آب: لوله مانیسمان در سیستم های انتقال آب به کار می رود، مثلا در سیستم های آبیاری و تأمین آب شهری.

 

لوله بدون درز چیست؟

این نوع لوله به دلیل نداشتن خط جوش که محل عیب، نشتی و ایجاد ترک است، مقاومت بالایی در برابر فشارهای فیزیکی دارد و به خوبی با تغییرات آب و هوایی سازگار می‌شود. لوله بدون درز که در بازار با نام لوله مانیسمان نیز شناخته می‌شود، نوعی لوله بدون درز است که به دلیل روش تولید خاص در صنایع حساس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درز نداشتن لوله‌ها آن‌ها را از دیگر انواع لوله ها متمایز می‌کند. جوش در یک لوله درزدار، حتی دریک شرایط خوب برای فرآیند جوشکاری، می تواند باعث ایجاد نقطه ترک و زیاد شدن  آن باشد، به همین دلیل این خط نسبت به سایر قسمت های لوله استحکام کمتری دارد و ضعیف تر عمل می‌کند.

اما لوله های مانیسمان هیچ گونه جوش یا اتصال دیگری ندارند و بدنه لوله از نظر ساختاری یکنواخت است. بنابراین از نظر استحکام مکانیکی، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر حرارت و مقاومت در برابر فشار بالا از کیفیت بالاتری برخوردار است و در قطعات صنعتی که نیاز به دقت بالایی برای این ویژگی ها دارند، با موفقیت بیشتری استفاده می‌شود.

ویژگی‌های لوله بدون درز چیست؟

لوله های بدون درز بر اساس استانداردهای مختلفی تولید می‌شوند.هر محصول باید بر اساس استانداردهای ادعا شده توسط کارخانه تولید شود. در غیر این صورت محصول دقیقی نیست.

دو استاندارد زیر معمولا برای ساخت لوله های فلزی بدون درز استفاده می‌شود:

 • برای لوله های فولادی ASME B36.10
 • برای لوله های فولادی ASME B36.19

ارائه دهندگان این استانداردها محدوده خاصی را برای هر یک از ویژگی های یک لوله بدون درز مانند قطر، ضخامت و طول مشخص کرده‌اند. کارخانه‌هایی که ادعا می‌کنند محصولات خود را بر اساس این استانداردها به بازار عرضه می‌کنند، باید لوله را در محدوده ها و ابعاد از پیش تعیین شده تولید کنند.

مشخصات فنی لوله بدون درز

این لوله‌ها از فولاد ساخته شده‌اند و با نورد شمش‌های فولادی گرد یا مربع ساخته می‌شوند. استانداردهای ابعاد و وزن این لوله‌ها بر اساس استانداردهای ASME B36.10 و ASME B36.19 تعیین می‌شود. .

 • سایز لوله: 1.2 اینچ تا 10 اینچ
 • ضخامت لوله: 20،40،60،120،160
 • وزن لوله: قطر خارجی لوله (میلی متر) *۱۴۷*ضخامت لوله تقسیم بر ۱۰۰۰= وزن شاخه ۶ متری
 • استاندارد و آلیاژهای بین المللی: API 5L, ASTM A106, ASTM A53

انواع لوله مانیسمان (بدون درز)

لوله مانیسمان بر اساس نسبت قطر به ضخامت به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:

لوله رده سبک مانیسمان: این دسته نسبت به قطر ضخامت کمی دارد و در سایزهای 1 تا 16 اینچ موجود می‌باشد. ضخامت آن‌ها نیز از 3 تا 7.9 میلی‌متر متغیر است. همچنین خط لوله گاز مانیسمان در این دسته قرار می‌گیرد.

 •  لوله مانیسمان گرید 40: قطر لوله در این دسته بین 0.5 تا 16 اینچ و ضخامت آن بین 2.7 تا 12.7 میلی‌متر متغیر است.
 • لوله مانیسمن گرید 80: لوله در این گرید دارای قطرهایی بین 0.5 تا 16 اینچ و ضخامت‌های بین 3.7 تا 21.4 می‌باشد.
 •  لوله مانیسمان گرید 160: قطر لوله در این دسته با دسته‌های 40 و 80 برابر است اما ضخامت آن بین 4.7 تا 40.4 متغیر است.

مراحل تولید لوله مانیسمان (لوله لدون درز)

تولید لوله بدون درز همچنین به عنوان لوله بدون درز است که بدون لحیم کردن به هم پیوسته می باشد. این لوله ها درصورت نیاز به جامدیت و مقاومت بیشتر از لوله های درزدار استفاده میشوند. مراحل تولید لوله بدون درز عبارتند از :

 1. تهیه ماده معدنی: این مرحله شامل استخراج و تهیه ماده معدنی نظیر آهن، فولاد یا آلیاژها است که برای ساخت لوله بدون درز استفاده می‌شود.
 2. گرم کردن ماده معدنی: در این مرحله، ماده معدنی تحت تاثیر حرارت قرار می گیرد تا به دمای مورد نیاز برای فرآیند فرم دهی رسیده و خواص مکانیکی مناسبی را به دست آورد.
 3. شکل دادن به ماده معدنی: در این مرحله، ماده معدنی گرم ساخته شده، به شکل استوانه‌ای قالب می‌شود تا بتواند به عنوان لوله استفاده شود.
 4. فرآیند نهایی سازی: در این مرحله، لوله‌ها با استفاده از ماشین آلات و تجهیزات خاص، به شکل نهایی خود فرآیند داده می‌شوند. این شامل مرحله درمان حرارتی و همچنین پاسخ دهی به نیازهای مشتری می‌باشد.
 5. آزمون و کنترل کیفیت: پس از تولید، لوله‌ها در آزمایشگاه‌ها مورد آزمایش‌های مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی قرار می‌گیرند تا کیفیت و استانداردهای لازم را دارا باشند.
 6. بسته بندی و ارسال: در نهایت، لوله‌ها بسته بندی می‌شوند و آماده برای ارسال به مشتری می‌باشند.

این مراحل مسیر عمومی تولید لوله بدون درز را نشان می‌دهد، اما ممکن است در هر صنعت و با توجه به نیازهای خاص، مراحل دیگری نیز اضافه شود.

21 دیدگاه

 1. سلام من از مجموعتون لوله بدون درز تهیه کردم و خیلی از کیفیتش راضی بودم و پشتیبانیتون هم تا وقتی که بدستم برسه واقعا پیگیری کردن .خواستم تشکر کنم و دفعات بعد قطعا از آبا صنعت خرید میکنم

 2. سلام وقت بخیر من ازتون لوله بدون درز تهیه کردم واقعا کیفیت عالی داره من خیلی ازش راضی بودم ممنون بابت سایت خوبتون

  • سلام.وقت بخیر
   جهت مشاوره تخصصی خرید محصول از آبا صنعت آهن لطفا تماس بگیرید.باتشکر
   تماس با ما
   02166316219

   02166315926

  • سلام وقت بخیر، خوشحالیم از رضایت شما از مقاله لوله بدون درز، برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های 02166316219، 02166315926، 09124160800 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

تماس با ما

با مدیریت سیروس حسنلو

آدرس

تهران – بازار آهن شادآباد – پارس فلز – پلاک 11