لوله مانیسمان

لوله مانیسمان یا لوله بدون درز

لوله مانیسمان، لوله‌ای بدون درز است. این لوله برای فعالیت‌هایی که در شرایط تحت فشار که ایضا به محافظت احتیاج دارند استفاده می‌شوند. بطور مثال برای نفت‌کش‌ها، لوله‌ آبرسانی و غیره از لوله بدون درزاستفاده می‌شود. ما در شرکت آبا صنعت آهن، نهایت تلاش‌مان را برای ارائه محصولات مفید و کاربردی می‌کنیم تا نیاز‌های شما عزیزان به سادگی رفع شود. لوله مانیسمان یا لوله های بدون درز یکی از پرکاربردترین لوله های فولادی می باشد که در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی بکار برده می شود.

انواع لوله در آبا صنعت آهن :

در صورتی که عمر مفید لوله‌ای که قصد انتخاب آن را دارید برایتان اهمیت دارد، لوله مانیسمان  پیشنهاد ما به شما است. شرکت آبا صنعت آهن نیز این نوع لوله را تولید می‌کند. این لوله‌ها دارای 4 نوع رده بندی هستند از جمله:  سبک، چهل، هشتاد و همچنین، صد و شصت، و همانگونه که مسلم است، ضخامت هرکدام از آن‌ها، بسته به رده‌ی آن به ترتیب افزایش می‌یابد.

همانگونه که مرسوم است، قیمت لوله‌ها را با توجه به وزن آن تعیین می‌کنند اما در مواردی که صحبت از قیمت کل یک شاخه باشد، لوله‌ها، بسته به رده‌‌‌ی آن‌ها قیمت گذاری می‌شوند. اگر به قصد خرید لوله مانیسمان در حال مطالعه‌ی این مطلب هستید لازم  می‌دانیم که نحوه‌ی ساخت این لوله‌ها را برایتان توضیح دهیم زیرا که  بسیار در مسیر انتخاب بهترین لوله، برای هدفی که مورد نظرتان است، به شما کمک خواهد کرد.

لوله‌های فلزی در دو حالت لوله‌های درزدار و لوله مانیسمان یا لوله بدون درز تولید می‌شوند. در لوله‌های درزدار، ابتدا ورق فولادی به شکل لوله فرم داده می‌شود و محل درزها به وسیله جوش به هم متصل می‌شوند.

هر چقدر هم که جوشکاری خوب و محکمی داشته باشند، باز هم امکان ترک خوردن یا آسیب دیدن قسمت‌های جوشکاری شده را دارند اما لوله‌های بدون درز یا مانیسمان بدنه‌ای صاف و یکنواخت دارند و هیچ‌گونه جوشکاری روی آنها انجام نشده است و همین باعث شده این لوله‌ها از لوله‌های درز‌دار مقاومت بیشتری داشته باشند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر با سایت آبا صنعت آهن همراه باشید.

تولید لوله مانیسمان

تولید لوله مانیسمان

لوله مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان به عنوان یکی از پرکاربرد‌ترین لوله‌ها در بخش‌های مختلف صنعت هستند که برای انتقال و ذخیره سیالات استفاده می‌شوند. لوله‌های مانیسمان که زیر مجموعه لوله‌های فولادی محسوب می‌شود به دلیل کاربرد بالا در صنعت نفت و گاز برای سرمایه گذاران بسیار اهمیت دارد.

لوله مانیسمان اولین بار توسط برادران آلمانی مانیسمان اختراع شد به همین علت به این لوله‌ها، لوله‌های مانیسمان یا لوله‌های بدون درز می‌گویند.

این لوله‌ها به لوله‌های  سیملس لوله‌های بدون جوش هم معروف هستند، به این علت که در تولید این لوله‌ها هیچ‌گونه جوش در بدنه آن انجام نمی‌گیرد. همین یکدستی موجب محکم بودن این لوله‌ها شده است.

لوله مانیسمان طی سالیان اخیر به علت عمر طولانی و مقاومت در برابر عوامل طبیعی توجه زیادی را به خود جلب کرده است و موجب شده لوله های مانیسمان یکی از پرکاربردترین و پرمصرف‌ترین لوله‌ها در صنعت آهن آلات بشوند.

لوله‌های مانیسمان با استاندارد‌ها و گواهی‌های مختلفی به مرحله تولید می‌رسند، استاندارد A106 از رایج‌ترین و متداول ترین استانداردهای این محصول به شمار می‌رود. با دیگر استانداردهای این لوله نیز آشنا می‌شویم.

برای تولید  لوله مانیسمان راه‌های مختلفی هست ولی بهترین راه با کمترین قیمت روشی‌ست که در قسمت پایین توضیح مرحله به مرحله دادیم.

روند تولید لوله مانیسمان

می‌خواهیم با هم‌دیگر یکی از روش‌های تولید مرسوم و رایج لوله بدون درز را بررسی کنیم:

 1. لوله مانیسمان از طریق وارد کردن یک جسم در داخل شمش فولاد، آب شده می‌باشد و هیچ جوشی برای ساخت آن به کار نمی‌رود.
 2. این لوله‌ها به روش Extruding ، یعنی خروج از قالب‌هایی مخصوص به تولید می‌رسند. به نحوی که، با ذوب کردن شمش‌هایی از فولاد و استفاده از این قالب‌ها، لوله  تولید می‌شوند. در مواردی نیز از مقاطعی چهار گوش برای تهیه‌ی این لوله‌ها استفاده می‌شود که از معایب این روش می‌توان به افزایش هزینه‌ها اشاره کرد.
 3. طراحی این لوله با ضخامت‌های متفاوت به دستورالعمل‌های ویژه‌ای نیز نیاز دارد که در استانداردها درج شده است.
 4. در آخرین مرحله از تولید لوله مانیسمان به وسیله یک سری فلزات از داخل و بیرون آنها رد می‌شود و باعث پیدا کردن قدرت استحکام بیشتر در برابر آب و هوا می‌شوند.
 5. حال مانیسمان‌های تازه تولید شده باید سرد شوند و سپس آنها را به بخشی دیگر انتقال داده می‌شوند تا صیقل بخورند.
 6. و در مرحله بعد قسمت‌های تیز لوله که عموما گوشه‌ها و دهانه لوله می‌باشد صیقل می‌خورند تا قسمت‌های تیز آن کاهش یابد.
 7. و در آخر این محصول آماده است تا به دست شما مشتریان و مصرف کنندگان عزیز برسد.

به این نکته توجه داشته باشید که تمام محصولات ساخت ایران است و متشکر می‌شویم که مقیاس‌تان را روی جنس و مفید بودن محصول بزارید.

رده های مختلف لوله مانیسمان

تولید لوله های مانیسمان در رده های مختلف

کاربرد لوله مانیسمان در صنایع

لوله مانیسمان به طور کلی در رده ی لوله های فولادی پرمصرف و پرکاربرد در صنایع مختلف و سیستم‌های تأسیسات و لوله کشی به شمار می‌رود. سازگاری و مقاومت بالا در برابر شرایط جوی مختلف و سیالات پرفشار، از ویژگی‌های مهم لوله‌های مانیسمان به حساب می‌آیند.

این لوله‌های بدون درز به علت مقاوت بالای خود در برابر شرایط آب هوایی بیشتر در صنایعی به کار می‌روند که نحوه اتصال دشواری داشته باشند. به این علت که این لوله‌ها هنگام اتصال هیچ آسیبی نمی‌بینند. دلیل این مقاومت دربرابر آسیب‌های فیزیکی، عدم وجود جوش در طول لولست. وقتی لوله درز و جوشی ندارد، پس نمی‌توان مانند لوله‌های درزدار از طریق درزهای هنگام جوش به آن آسیبی وارد کرد.

کاربرد لوله مانیسمان

لوله های مانیسمان بدلیل اینکه یکدست هستند و درزی رویشان وجود ندارد نسبت به دیگر لوله ها از استحکام بالایی برخوردار هستند و همچنین قیمتی بالاتر را دارا می باشند. از این لوله بدون درز یا مانیسمان استفاده های گوناگونی در موضوعات مختلف می شود.

اگر بخواهیم درباره کاربردهای لوله مانیسمان سخن به میان آوریم، در ابتدای امر می توان به استفاده از لوله مانیسمان در خطوط استخراج و انتقال نفت و گاز اشاره کرد. البته شایان ذکر است که از لوله مانیسمان در صنایع مختلف کاربرد خودش را دارد بطور مثال در صنایع دریایی، ساخت تجهیزات هیدرولیکی ، صنایع کشاورزی، دیگ های بخار، صنایع پالایشگاهی، انتقال مواد با دمای بالا، خطوط انتقال برق فشار قوی، انتقال مواد سمی و شیمیایی و خطوط انتقال صنایع دارویی و غذایی  و بهداشتی.

تشخیص لوله مانیسمان واقعی از تقلبی

توانایی تشخیص لوله مانیسمان واقعی از تقلبی بسیار مهم است. شاید وقتی به بازار مراجعه کردیم و مدل دلخواه‌مان را خریداری کردیم در همان لحظه و حتی در هنگام پروژه و بعد انجام فعالیت‌های مهم بر روی لوله‌ها متوجه تقلبی بودن آنها نشویم و یا امکان دارد بعد تکمیل پروژه متوجه آن بشویم. با استفاده از لوله تقلبی هنگام انجام پروژه، ممکن است در میان‌مدت متحمل هزینه‌های ناگوار جانی و مالی شویم که بسیار زیان‌بار است. این اتفاق در تمام مصارفی که از لوله بدون درز گفته شد محتمل است که تمامی آن‌ها باعث زیان بسزایی می‌شود.

لوله مانیسمان شاید جزئی باشد ولی قطعه بسیار مهمی است و برای جلوگیری از این مشکلات می‌توانید از فروشگاه‌های معتبر خریداری کرده و یا خود‌تان راه های تشخیص لوله مانیسمان واقعی را فرا بگیرید.( اینکار نیاز به دقت بالایی دارد.) در این ویدیو به شما می‌گوییم که چگونه به این نکات دقت کنید.

نکات قابل توجه برای تشخیص لوله مانیسمان واقعی از تقلبی:

 1. وجود ترک در سطح
 2. علامت‌هایی از چین و چروک
 3. وجود هر نوع سوراخ و هواگیری
 4. تست کردن آن
 5. صیقلی نبودن
 6. سطح ورودی بیضی
 7. قطر استاندارد
 8. توجه به علامت استاندارد
 9. موج‌دار بودن لوله‌ها
لوله مانیسمان

لوله های مانیسمان

انواع لوله مانیسمان

 • رده سبک : این دسته از لوله های مانیسمان ضخامت کمتری نسبت به قطر خود دارند و سایز آنها از 1 تا 16 اینچی و ضخامت بین 3 تا 9.7 میلی متر متغییر است.
 • رده 40
 • رده 80
 • رده 160

قیمت انواع رده لوله مانیسمان 

برای سنجش ضخامت لوله مانیسمان از فاکتوری به نام رده استفاده می کنند. پیشترساخت لوله‌ها بر اساس جدول آهن نرم صورت می‌گرفت ولی با تولید لوله‌های فولادی و آلیاژی این جدول نیز کارآیی خود را از دست داد. همان طور که در قسمت قبل گفتیم لوله‌های مانیسمان از این لحاظ به سه دسته تقسیم می‌شوند که قیمت آن‌ها بر اساس نوع کارآیی، ضخامت و سایز متفاوت است.

جهت کسب مشاوره و خرید می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه آبا صنعت آهن تماس حاصل فرمایید.

آبا صنعت آهن ارائه دهنده انواع :

قطر این لوله‌ها بین 5.0 تا 16 و ضخامت آنها از 7.2 تا 7.12 میلی متر متغیر است که هر چه اندازه قطر خارجی بیشتر باشد، ضخامت آن لوله نیز بیشتر خواهد بود و تبعا قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت ولی به صورت کلی قیمت لوله مانیسمان رده 40 نسبت به رده های دیگر به علت سبک تر بودن کمتر است. از این نوع لوله‌ها معمولا برای کارهای ساختمانی نظیر خطوط آتش نشانی و برج‌ها استفاده می‌شود.

لوله مانیسمان رده 40

لوله مانیسمان رده 40

 • قیمت لوله مانیسمان رده 80

قطر این دسته از لوله‌های مانیسمان بین 5.0 تا 16 اینچ و ضخامت آنها 7.3 تا 7.21 میلی متر متغییر است. این نوع لوله‌ها معمولا در محیط‌هایی که فشار و دما بالا است نظیر پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. از شباهت لوله مانیسمان رده 40 و 80 می توان به قطر خارجی یکسان آن‌ها و از تفاوت‌های آن می‌توان به قطر داخلی و رنگ متفاوت آن ها (لوله مانیسمان رده 80 به رنگ طوسی و رده 40 به رنگ سفید است) اشاره کرد. از لحاظ قیمت لوله مانیسمان رده 80 به علت مواد اولیه به کار رفته در آن و ضخامت، از رده 40 گرانتر و از رده 160 ارزان تر است.

لوله مانیسمان رده 80

لوله مانیسمان رده 80

 • قیمت لوله مانیسمان رده 160

 قیمت لوله مانیسمان 160 به علت مقاومت بسیار زیاد در برابر شرایط محیطی (نظیر فشار و دما) و همین طور ضخامت بیشتر،  از انواع دیگر رده‌ها بالاتر است. علت مقاومت بالای آن این است که از  هیچ جوشی در بدنه آن استفاده نمی‌شود ینی سطح آن یکدست و محکم است. از این نوع لوله‌ها معمولا در محیط‌هایی نظیر موتورخانه  و سیستم آتش نشانی استفاده می‌شود و هم‌چنین در مصارف صنعتی مانند خم کردن،  فلنج کردن و کویل کردن کاربرد دارد.  قطر این دسته از لوله‌های مانیسمان بین 40 تا 80 اینچ و ضخامت آنها 7.4 تا 4.40 است. انواع مختلفی از این لوله‌ها در بازار موجود است که می توان نوع سیاه،  گرم نورد و گالوانیزه شده را نام برد.

لوله مانیسمان رده 160

لوله مانیسمان رده 160

انواع استانداردهای لوله مانیسمان

عوامل مختلفی در به وجودآمدن استانداردهای مختلف برای انواع لوله مانیسمان دخیل هستند. این فاکتورها باعث به‌وجود آمدن استانداردهای صنعتی‌ای می‌شود که نه فقط برای یک نوع لوله، بلکه برای انواع لوله و ساخت آن کاربرد دارد. حال خواهیم چندی از مطرح‌ترین این استانداردها را بررسی کنیم

اما فراموش نکنید همان‌طور که گفتیم این استانداردها فقط مختص به این نوع لوله نیست و در لوله‌های دیگر از جمله درزدار نیز به‌کار می‌رود. صرفا بخش مورد نظر برای لوله بدون درز را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • استاندارد DIN: این مدل به استاندارد باز نیز شناخته شده‌است. توافق برای این‌ استاندارد بر این است که افراد تجربیات خود را در آن به اشتراک با دیگران بگذارند. استاندارد مورد نظر برای لوله مانیسمان در این دسته از استاندارد، DIN2448 است که اهمیت بالایی در تولید لوله مدنظر دارد.
 •  استاندارد ASTM: این استاندارد به آلیاژهای مورد ساخت برای لوله مانیسمان مربوط می‌شود. این استاندارد بسیار گسترده بوده و نه تنها برای لوله‎ مانسیمان، بلکه برای ساخت دیگر لوله‌ها نیز مهم است و ارزش و اعتبار مورد تاییدی دارد.
  استانداردهای مرتبط به لوله مانیسمان ASTM A53 و ASTM A106 هستند که تنها به همین استانداردها اکتفا می‌کنیم. می‌توان گفت به دلیل اینکه این لوله‌ها می‌توانند انتقال مواد با فشار و حرارت بالا انجام بدهند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شده‌اند.
 • استاندارد ASME: مثال دیگری از استانداردهای شناخته شده و در عین حال مرتبط با لوله بدون درزدار این استاندارد است. قبل‌ها برای دیگ‌های فشار بالا توسط انجمن مهندسی آمریکا این استاندارد مطرح شده بود و به دلیل استفاده فراگیر ازلوله‌های بدون درز در این حوزه، کارآمدی استاندارد ASME برای ساخت لوله درزدار مورد اهمیت است.  ناگفته نماند که شباهتش با استاندارد ASTM باعث شده که در موارد زیادی از آن دو به مشابه هم استفاده شود.
  از مطرح‌ترین این مدل استاندارد ASME B36.10 است. تعیین ضخامت انواع لوله مانیسمان درفشار و دمای متفاوت یکی از عملکردهای این مدل است؛ بدین جهت که مشخص می‌کند برای هر لوله با ضخامت متفاوت چه میزان فشار و برعکس آن مورد نیاز است.
 • استاندارد API: استاندارد مورد نیاز برای صنعت نفت و گاز،API است. البته همان‌گونه که کمی قبل‌تر اشاره شد، این استاندارد برای ساخت انواع لوله بسیار پرکاربرد می‌باشد.
  موردی که می‌توان مثال زد، تولید لوله مانیسمانی‌ست که می‌بایست مواد مشتعل و خطرناکی را جابه‌جا کند باید تحت این استاندارد تولید شود. ریسک ناپذیری و دقت بالا مهم‌ترین بخشیست که فاکتورهای این استاندارد می‌توانند ارائه دهند. ناگفته نماند که ابعاد لوله‌ها در این استاندارد با اندازه‌های استاندارد ASTM در یک تراز و سایز قرار می‌گیرد.

شرکت‌های تولیدی لوله بدون درز

 • گروه ملی صنعت فولاد ایران
 • گروه ملی فولاد لوله مانیسمان کاوه
 • شرکت لوله گستر اسفراین
 • شرکت پروفیل فولاد اصفهان
  با سایز‌‌های مختلفی در ایران عرضه می‌کنند، همچنین لوله‌های مانیسمان از کشورهای دیگری از جمله چین نیز وارد می‌شوند.

مشخصات فنی لوله مانیسمان (بدون درز)

لوله‌‌های مانیسمان از لحاظ فنی مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند زیرا احتیاجی به جوشکاری ندارند وهمینطور فشار بیشتری را نسبت به انواع لوله‌های درزدار تحمل می کنند. از نظر ساختارسطح این لوله‌های مانیسمان از یک لایه پوشش لاکی پوشیده شده است که در صورت نیاز برای گالوانیزه کردن باید عملیات شن زنی (سند بلاست) روی این سطوح انجام شود .

انواع این لوله‌ها به علت تحمل فشار و حرارت بالا و عدم تاثیر این عوامل در خواص مکانیکی آن در صنایع گوناگونی کاربرد دارند به عنوان مثال در کاربری محیط فرآیند‌های شیمیایی می تواند دما را تا حداکثر 500 درجه سانتیگراد ، در نیروگاه‌ها 700 درجه سانتیگراد و در کارخانجات و کوره‌ها دما را تا 1000 درجه سانتیگراد تحمل کنند. متریال به کار رفته در آلیاژ این لوله‌ها یعنی میزان سیلیکون و آلومینیوم مقدار قابل توجهی است و همین امر موجب مقاومت بالا در برابر بخار داغ ، آلاینده‌های هوای محیط ،ذوب و غیره می‌شود.

کنترل کیفیت لوله مانیسمان

برای کنترل کیفیت و بازرسی این لوله‌ها ارزیابی‌های مختلفی صورت می گیرد که شامل موارد زیر هستند:

 • تست اولتراسونیک: در این تست ابعاد لوله‌های مانیسمان کنترل می‌شود تا نواقص و آسیب‌های لوله تشخیص داده شود .
 • تست نشت شار مغناطیسی : این تست برای بررسی ویژگی‌های مغناطیسی لوله‌های مانیسمان انجام می‌گیرد که با استفاده از یک کالیبراسیون بزرگ و اندازه گیری شار مغناطیسی میزان نشت آن سنجیده می‌شود
 •  تست جریان گردابی : بیش ترین آزمایش‌های مربوط به کنترل کیفیت لوله‌های مانیسمان مربوط به این بخش است . در این تست میزان ایمنی سطحی این لوله‌ها بررسی می‌شود و به علت القای الکترومغناطیسی قدرت تشخیص بالاتری دارد .
 • تست خواص مکانیکی: در این تست میزان سختی لوله‌ها سنجیده می شود که دو روش متفاوت دارد :
 1.  تست کششی : در این تست استحکام کششی و میزان کشیدگی آن سنجیده می‌شود
 2.  تست سختی : در این ارزیابی سختی این لوله‌ها با استفاده از یک جسم فرورفته و ایجاد فشار بر روی سطح آن محاسبه می‌شود.

چه عاملی سبب می‌شود قیمت لوله مانیسمان تغییر یابد؟

وضعیت اقتصادی و بحران در هر کشور موجب بالا و پایین و بطور کلی نوسانات قیمت  در حوزه های مختلف می‌شود. مثلا قیمت دلار و ارز که همگی در زندگی روزمره درگیر آن هستیم و همواره می‌توان تاثیر آنها را بر قیمت همه اجناس همچنین لوله های مانیسمان به وضوح شاهد هستیم.

تفاوت لوله مانیسمان و جدارچاه :

لوله جدار چاه و لوله مانیسمان هر دو از انواع لوله های فولادی هستند که کاربردهای مختلفی دارند. با این حال، تفاوت های اساسی بین این دو نوع لوله وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

لوله جدار چاه

لوله جدار چاه یک نوع لوله فولادی است که برای ساخت چاه های آب، نفت و گاز استفاده می‌شود. این لوله ها دارای دیواره های ضخیمی هستند که آنها را در برابر فشار و ضربه مقاوم می‌کند. لوله های جدار چاه معمولاً در قطرهای بزرگ تولید می‌شوند و در طول های مختلفی برش داده می‌شوند.

لوله مانیسمان

لوله مانیسمان یک نوع لوله فولادی است که بدون درز و جوش تولید می‌شود. این لوله ها دارای استحکام و دوام بسیار بالایی هستند و در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم هستند. لوله های مانیسمان در قطرهای مختلفی تولید می‌شوند و در طول های مختلفی برش داده می‌شوند.

تفاوت های اصلی

در جدول زیر تفاوت های اصلی بین لوله جدار چاه و لوله مانیسمان را خلاصه کرده ایم:

ویژگی لوله جدار چاه لوله مانیسمان
جنس فولاد فولاد
نوع تولید با درز بدون درز
کاربرد ساخت چاه های آب، نفت و گاز انتقال سیالات، صنایع نفت و گاز، ساخت سازه های فلزی
قطر بزرگ کوچک تا بزرگ
طول در طول های مختلف در طول های مختلف
مقاومت در برابر فشار بالا بالا
مقاومت در برابر ضربه بالا متوسط
مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی بالا بالا
طول عمر طولانی طولانی
وزن سنگین سنگین تا سبک
هزینه بالا متوسط تا بالا

انتخاب نوع لوله مناسب

انتخاب نوع لوله مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • نوع کاربرد: لوله جدار چاه برای کاربردهایی که نیاز به مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه دارند، مناسب است. لوله مانیسمان برای کاربردهایی که نیاز به استحکام و دوام بالا دارند، مناسب است.
 • شرایط آب و هوایی: لوله های جدار چاه و لوله مانیسمان در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم هستند. با این حال، لوله های جدار چاه در مناطقی با آب و هوای نامساعد، مقاومت بیشتری دارند.
 • بودجه: هزینه لوله های جدار چاه نسبت به لوله های مانیسمان بالاتر است.

 لوله جدار چاه برای کاربردهایی که نیاز به مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه دارند، مناسب است. لوله مانیسمان برای کاربردهایی که نیاز به استحکام و دوام بالا دارند، مناسب است.

ما در شرکت آبا صنعت آهن، لوله مانیسمان را در بهترین کیفت و قیمت ممکن تحویل خریداران خود می‌دهیم.جهت دیدن بیشتر محصولات شرکت آبا صنعت آهن، می‌توانید به صفحه اصلی رجوع کنید و کالای دلخواه‌تان را انتخاب کنید. بسته به نیاز‌تون سایز و اندازه لوله‌ها را با مشاوره حرفه‌ای از بین این 4 نوع موجود انتخاب کنید. جهت ارتباط گیری با ما و یا دریافت  اطلاعات بیشتر با مشاور‌این ما تماس بگیرید.

112 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید من میخواستم لوله مانیسمان بصورت عمده سفارش بدم . موجود دارین ؟امکان مشاوره و تماس تلفنی هم دارین ؟ لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

تماس با ما

با مدیریت سیروس حسنلو

آدرس

تهران – بازار آهن شادآباد – پارس فلز – پلاک 11