امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 43 میانگین: 4.9]

لوله مانیسمان یا لوله بدون درز

 

لوله مانیسمان، لوله‌ای بدون درز است. این لوله برای فعالیت‌هایی که در شرایط تحت فشار که ایضا به محافظت احتیاج دارند استفاده می‌شوند. بطور مثال برای نفت‌کش‌ها، لوله‌های آبرسانی و غیره از لوله بدون درزاستفاده می‌شود. ما در شرکت آبا صنعت آهن، نهایت تلاش‌مان را برای ارائه محصولات مفید و کاربردی می‌کنیم تا نیاز‌های شما عزیزان به سادگی رفع شود.

لوله مانیسمان اولین بار بدست برادران مانیسمان اختراع و تولید شد و به همین علت به این نام شناخته می‌شود. در ابتدا زمانی که بدنبال یک لوله ضد زنگ هستید، اولین لوله ای که می توان مورد استفاده قرار داد لوله مانیسمان می باشد. این لوله های مانیسمان بدلیل اینکه هیچ گونه جوش و درزی در بدنه شان ندارد به لوله های بدون درز نیز در ایران معروف می باشد و بفروش می‌رسد..

به گزارش ایسنا، لوله مانیسمان یا لوله های بدون درز یکی از پرکاربردترین لوله های فولادی می باشد که در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی بکار برده می شود.

در صورتی که عمر مفید لوله‌ای که قصد انتخاب آن را دارید برایتان اهمیت دارد، لوله مانیسمان  پیشنهاد ما به شما است. شرکت آبا صنعت آهن نیز این نوع لوله را تولید می‌کند. این لوله‌ها دارای 4 نوع رده بندی هستند از جمله:  سبک، چهل، هشتاد و همچنین، صد و شصت، و همانگونه که مسلم است، ضخامت هرکدام از آن‌ها، بسته به رده‌ی آن به ترتیب افزایش می‌یابد.

همانگونه که مرسوم است، قیمت لوله‌ها را با توجه به وزن آن تعیین می‌کنند اما در مواردی که صحبت از قیمت کل یک شاخه باشد، لوله‌ها، بسته به رده‌‌‌ی آن‌ها قیمت گذاری می‌شوند. اگر به قصد خرید لوله مانیسمان در حال مطالعه‌ی این مطلب هستید لازم  می‌دانیم که نحوه‌ی ساخت این لوله‌ها را برایتان توضیح دهیم زیرا که  بسیار در مسیر انتخاب بهترین لوله، برای هدفی که مورد نظرتان است، به شما کمک خواهد کرد.

لوله‌های فلزی در دو حالت لوله‌های درزدار و لوله مانیسمان یا لوله بدون درز تولید می‌شوند. در لوله‌های درزدار، ابتدا ورق فولادی به شکل لوله فرم داده می‌شود و محل درزها به وسیله جوش به هم متصل می‌شوند.

هر چقدر هم که جوشکاری خوب و محکمی داشته باشند، باز هم امکان ترک خوردن یا آسیب دیدن قسمت‌های جوشکاری شده را دارند اما لوله‌های بدون درز یا مانیسمان بدنه‌ای صاف و یکنواخت دارند و هیچ‌گونه جوشکاری روی آنها انجام نشده است و همین باعث شده این لوله‌ها از لوله‌های درز‌دار مقاومت بیشتری داشته باشند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر با سایت آبا صنعت آهن همراه باشید.

 

لوله مانیسمان

لوله مانیسمان

لوله مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان به عنوان یکی از پرکاربرد‌ترین لوله‌ها در بخش‌های مختلف صنعت هستند که برای انتقال و ذخیره سیالات استفاده می‌شوند. لوله‌های مانیسمان که زیر مجموعه لوله‌های فولادی محسوب می‌شود به دلیل کاربرد بالا در صنعت نفت و گاز برای سرمایه گذاران بسیار اهمیت دارد.

لوله مانیسمان اولین بار توسط برادران آلمانی مانیسمان اختراع شد به همین علت به این لوله‌ها، لوله‌های مانیسمان یا لوله‌های بدون درز می‌گویند.

این لوله‌ها به لوله‌های  سیملس لوله‌های بدون جوش هم معروف هستند، به این علت که در تولید این لوله‌ها هیچ‌گونه جوش در بدنه آن انجام نمی‌گیرد. همین یکدستی موجب محکم بودن این لوله‌ها شده است.

لوله مانیسمان طی سالیان اخیر به علت عمر طولانی و مقاومت در برابر عوامل طبیعی توجه زیادی را به خود جلب کرده است و موجب شده لوله های مانیسمان یکی از پرکاربردترین و پرمصرف‌ترین لوله‌ها در صنعت آهن آلات بشوند.

لوله‌های مانیسمان با استاندارد‌ها و گواهی‌های مختلفی به مرحله تولید می‌رسند، استاندارد A106 از رایج‌ترین و متداول ترین استانداردهای این محصول به شمار می‌رود. با دیگر استانداردهای این لوله نیز آشنا می‌شویم.

برای تولید  لوله مانیسمان راه‌های مختلفی هست ولی بهترین راه با کمترین قیمت روشی‌ست که در قسمت پایین توضیح مرحله به مرحله دادیم.

روند تولید لوله مانیسمان

می‌خواهیم با هم‌دیگر یکی از روش‌های تولید مرسوم و رایج لوله بدون درز را بررسی کنیم:

 1. لوله مانیسمان از طریق وارد کردن یک جسم در داخل شمش فولاد، آب شده می‌باشد و هیچ جوشی برای ساخت آن به کار نمی‌رود.
 2. این لوله‌ها به روش Extruding ، یعنی خروج از قالب‌هایی مخصوص به تولید می‌رسند. به نحوی که، با ذوب کردن شمش‌هایی از فولاد و استفاده از این قالب‌ها، لوله  تولید می‌شوند. در مواردی نیز از مقاطعی چهار گوش برای تهیه‌ی این لوله‌ها استفاده می‌شود که از معایب این روش می‌توان به افزایش هزینه‌ها اشاره کرد.
 3. طراحی این لوله با ضخامت‌های متفاوت به دستورالعمل‌های ویژه‌ای نیز نیاز دارد که در استانداردها درج شده است.
 4. در آخرین مرحله از تولید لوله مانیسمان به وسیله یک سری فلزات از داخل و بیرون آنها رد می‌شود و باعث پیدا کردن قدرت استحکام بیشتر در برابر آب و هوا می‌شوند.
 5. حال مانیسمان‌های تازه تولید شده باید سرد شوند و سپس آنها را به بخشی دیگر انتقال داده می‌شوند تا صیقل بخورند.
 6. و در مرحله بعد قسمت‌های تیز لوله که عموما گوشه‌ها و دهانه لوله می‌باشد صیقل می‌خورند تا قسمت‌های تیز آن کاهش یابد.
 7. و در آخر این محصول آماده است تا به دست شما مشتریان و مصرف کنندگان عزیز برسد.

به این نکته توجه داشته باشید که تمام محصولات ساخت ایران است و متشکر می‌شویم که مقیاس‌تان را روی جنس و مفید بودن محصول بزارید.

 

لوله مانیسمان

لوله مانیسمان

کاربرد لوله مانیسمان در صنایع

لوله مانیسمان به طور کلی در رده ی لوله های فولادی پرمصرف و پرکاربرد در صنایع مختلف و سیستم‌های تأسیسات و لوله کشی به شمار می‌رود. سازگاری و مقاومت بالا در برابر شرایط جوی مختلف و سیالات پرفشار، از ویژگی‌های مهم لوله‌های مانیسمان به حساب می‌آیند.

این لوله‌های بدون درز به علت مقاوت بالای خود در برابر شرایط آب هوایی بیشتر در صنایعی به کار می‌روند که نحوه اتصال دشواری داشته باشند. به این علت که این لوله‌ها هنگام اتصال هیچ آسیبی نمی‌بینند. دلیل این مقاومت دربرابر آسیب‌های فیزیکی، عدم وجود جوش در طول لولست. وقتی لوله درز و جوشی ندارد، پس نمی‌توان مانند لوله‌های درزدار از طریق درزهای هنگام جوش به آن آسیبی وارد کرد.

کاربرد لوله مانیسمان

لوله های مانیسمان بدلیل اینکه یکدست هستند و درزی رویشان وجود ندارد نسبت به دیگر لوله ها از استحکام بالایی برخوردار هستند و همچنین قیمتی بالاتر را دارا می باشند. از این لوله بدون درز یا مانیسمان استفاده های گوناگونی در موضوعات مختلف می شود.

اگر بخواهیم درباره کاربردهای لوله مانیسمان سخن به میان آوریم، در ابتدای امر می توان به استفاده از لوله مانیسمان در خطوط استخراج و انتقال نفت و گاز اشاره کرد. البته شایان ذکر است که از لوله مانیسمان در صنایع مختلف کاربرد خودش را دارد بطور مثال در صنایع دریایی، ساخت تجهیزات هیدرولیکی ، صنایع کشاورزی، دیگ های بخار، صنایع پالایشگاهی، انتقال مواد با دمای بالا، خطوط انتقال برق فشار قوی، انتقال مواد سمی و شیمیایی و خطوط انتقال صنایع دارویی و غذایی  و بهداشتی.

تشخیص لوله مانیسمان واقعی از تقلبی

توانایی تشخیص لوله مانیسمان واقعی از تقلبی بسیار مهم است. شاید وقتی به بازار مراجعه کردیم و مدل دلخواه‌مان را خریداری کردیم در همان لحظه و حتی در هنگام پروژه و بعد انجام فعالیت‌های مهم بر روی لوله‌ها متوجه تقلبی بودن آنها نشویم و یا امکان دارد بعد تکمیل پروژه متوجه آن بشویم. با استفاده از لوله تقلبی هنگام انجام پروژه، ممکن است در میان‌مدت متحمل هزینه‌های ناگوار جانی و مالی شویم که بسیار زیان‌بار است. این اتفاق در تمام مصارفی که از لوله بدون درز گفته شد محتمل است که تمامی آن‌ها باعث زیان بسزایی می‌شود.

لوله مانیسمان شاید جزئی باشد ولی قطعه بسیار مهمی است و برای جلوگیری از این مشکلات می‌توانید از فروشگاه‌های معتبر خریداری کرده و یا خود‌تان راه های تشخیص لوله مانیسمان واقعی را فرا بگیرید.( اینکار نیاز به دقت بالایی دارد.) در این ویدیو به شما می‌گوییم که چگونه به این نکات دقت کنید.

 

 

نکات قابل توجه برای تشخیص لوله مانیسمان واقعی از تقلبی:

 1. وجود ترک در سطح
 2. علامت‌هایی از چین و چروک
 3. وجود هر نوع سوراخ و هواگیری
 4. تست کردن آن
 5. صیقلی نبودن
 6. سطح ورودی بیضی
 7. قطر استاندارد
 8. توجه به علامت استاندارد
 9. موج‌دار بودن لوله‌ها

 

لوله مانیسمان

لوله مانیسمان

انواع لوله مانیسمان

 • رده سبک : این دسته از لوله های مانیسمان ضخامت کمتری نسبت به قطر خود دارند و سایز آنها از 1 تا 16 اینچی و ضخامت بین 3 تا 9.7 میلی متر متغییر است.
 • رده 40 : قطر این دسته از لوله های مانیسمان بین 5.0 تا 16 و ضخامت آنها از 7.2 تا 7.12 میلی متر متغییر است.
 • رده 80 : قطر این دسته از لوله های مانیسمان بین 5.0 تا 16 اینچ و ضخامت آنها 7.3 تا 7.21 میلی متر متغییر است.
 • رده 160 : قطر این دسته از لوله های مانیسمان بین 40 تا 80 اینچ و ضخامت آنها 7.4 تا 4.40 است.

انواع استانداردهای لوله مانیسمان

عوامل مختلفی در به وجودآمدن استانداردهای مختلف برای انواع لوله مانیسمان دخیل هستند. این فاکتورها باعث به‌وجود آمدن استانداردهای صنعتی‌ای می‌شود که نه فقط برای یک نوع لوله، بلکه برای انواع لوله و ساخت آن کاربرد دارد. حال خواهیم چندی از مطرح‌ترین این استانداردها را بررسی کنیم

اما فراموش نکنید همان‌طور که گفتیم این استانداردها فقط مختص به این نوع لوله نیست و در لوله‌های دیگر از جمله درزدار نیز به‌کار می‌رود. صرفا بخش مورد نظر برای لوله بدون درز را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • استاندارد DIN: این مدل به استاندارد باز نیز شناخته شده‌است. توافق برای این‌ استاندارد بر این است که افراد تجربیات خود را در آن به اشتراک با دیگران بگذارند. استاندارد مورد نظر برای لوله مانیسمان در این دسته از استاندارد، DIN2448 است که اهمیت بالایی در تولید لوله مدنظر دارد.
 •  استاندارد ASTM: این استاندارد به آلیاژهای مورد ساخت برای لوله مانیسمان مربوط می‌شود. این استاندارد بسیار گسترده بوده و نه تنها برای لوله‎ مانسیمان، بلکه برای ساخت دیگر لوله‌ها نیز مهم است و ارزش و اعتبار مورد تاییدی دارد.
  استانداردهای مرتبط به لوله مانیسمان ASTM A53 و ASTM A106 هستند که تنها به همین استانداردها اکتفا می‌کنیم. می‌توان گفت به دلیل اینکه این لوله‌ها می‌توانند انتقال مواد با فشار و حرارت بالا انجام بدهند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شده‌اند.
 • استاندارد ASME: مثال دیگری از استانداردهای شناخته شده و در عین حال مرتبط با لوله بدون درزدار این استاندارد است. قبل‌ها برای دیگ‌های فشار بالا توسط انجمن مهندسی آمریکا این استاندارد مطرح شده بود و به دلیل استفاده فراگیر ازلوله‌های بدون درز در این حوزه، کارآمدی استاندارد ASME برای ساخت لوله درزدار مورد اهمیت است.  ناگفته نماند که شباهتش با استاندارد ASTM باعث شده که در موارد زیادی از آن دو به مشابه هم استفاده شود.
  از مطرح‌ترین این مدل استاندارد ASME B36.10 است. تعیین ضخامت انواع لوله مانیسمان درفشار و دمای متفاوت یکی از عملکردهای این مدل است؛ بدین جهت که مشخص می‌کند برای هر لوله با ضخامت متفاوت چه میزان فشار و برعکس آن مورد نیاز است.
 • استاندارد API: استاندارد مورد نیاز برای صنعت نفت و گاز،API است. البته همان‌گونه که کمی قبل‌تر اشاره شد، این استاندارد برای ساخت انواع لوله بسیار پرکاربرد می‌باشد.
  موردی که می‌توان مثال زد، تولید لوله مانیسمانی‌ست که می‌بایست مواد مشتعل و خطرناکی را جابه‌جا کند باید تحت این استاندارد تولید شود. ریسک ناپذیری و دقت بالا مهم‌ترین بخشیست که فاکتورهای این استاندارد می‌توانند ارائه دهند.
  ناگفته نماند که ابعاد لوله‌ها در این استاندارد با اندازه‌های استاندارد ASTM در یک تراز و سایز قرار می‌گیرد.

شرکت‌های تولیدی لوله بدون درز

 • گروه ملی صنعت فولاد ایران
 • گروه ملی فولاد لوله مانیسمان کاوه
 • شرکت لوله گستر اسفراین
 • شرکت پروفیل فولاد اصفهان
  با سایز‌‌های مختلفی در ایران عرضه می‌کنند، همچنین لوله‌های مانیسمان از کشورهای دیگری از جمله چین نیز وارد می‌شوند.

چه عاملی سبب می شود قیمت لوله مانیسمان تغییر یابد؟

وضعیت اقتصادی و بحران در هر کشور موجب بالا و پایین و بطور کلی نوسانات قیمت  در حوزه های مختلف می شود. مثلا قیمت دلار و ارز که همگی در زندگی روزمره درگیر آن هستیم و همواره می توان تاثیر آنها را بر قیمت همه اجناس همچنین لوله های مانیسمان به وضوح شاهد هستیم.

ما در شرکت آبا صنعت آهن، لوله مانیسمان را در بهترین کیفت و قیمت ممکن تحویل خریداران خود می‌دهیم.جهت دیدن بیشتر محصولات شرکت آبا صنعت آهن، می‌توانید به صفحه اصلی رجوع کنید و کالای دلخواه‌تان را انتخاب کنید. بسته به نیاز‌تون سایز و اندازه لوله‌ها را با مشاوره حرفه‌ای از بین این 4 نوع موجود انتخاب کنید. جهت ارتباط گیری با ما و یا دریافت  اطلاعات بیشتر با مشاور‌این ما تماس بگیرید.

64 دیدگاه

 1. سلام و احترام. از مطلب کاربردی شما متشکرم. لطفا درباره قیمت لوله مانیسمان بصورت عمده نیز بگویید.

 2. سلام و احترام. از مطلب کاربردی شما متشکرم. لطفا درباره قیمت لوله مانیسمان بصورت عمده و تناژی نیز بگویید.

 3. سلام وقت بخیر
  برای خرید لوله مانیسمان به صورت عمده امکان خرید به صورت غیر حضوری هست؟
  و سوال بعدیم اینه که آیا میتونیم به صورت شرایطی از شما خرید کنیم؟

 4. سلام وقت بخیر میخواستم تشکر کنم از تیم خوب آبا صنعت آهن مشاوره 24 ساعته که دارند و محصولات با کیفیتتون بنده خیلی راضیم تا به الان

 5. سلام وقت بخیر
  من از مشتریان شما هستم و لوله مانیسمان ها رو از شما خریداری می کنم. کیفیت کارهاتون حرف نداره
  ممنون از مجموعه شما و خدمات پشتیبانی تون

 6. سلام وقت بخیر، با عرض خسته نباشید
  ازتون خرید کردیم راضی بودیم، کاملا ممنون از راهنمایی و پشتیبانی مجرب و کار بلدتون

 7. سلام وقت بخیر
  به مجموعه آبا صنعت آهن ، قبلا از مجموعه شما لوله مانیسمان خرید کردیم، خواستم از پشتیبانی و قیمت مناسبتون تشکر کنم، ممنون از مجموعه آبا صنعت آهن

 8. سلام وقت بخیر لوله مانیسمان خریدیم ؛ خواستم تشکر کنم از مجموعه عالی آبا صنعت آهن، برای قیمت مناسب و پشتیبانی عالی

 9. سلام وقت بخیر
  ممنون بابت پشتیبانی مفید و کاربردی تون
  من ازتون چند تیکه لوله مانیسمان خریداری کردم لوله ها خیلی کیفیت بالایی داشتند
  ممنون از مشاورین مجرب آبا صنعت آهن

 10. سلام وقت بخیر به مجموعه آبا صنعت آهن ، قبلا از مجموعه شما لوله مانیسمان خرید کردیم، خواستم از پشتیبانی و قیمت مناسبتون تشکر کنم، ممنون از مجموعه آبا صنعت آهن و آقای حسنلو

 11. با عرض سلام و وقت بخیر خدمت کارکنان شرکت ابا صنعت آهن
  بابت خریداری مقداری لوله مانیسمان جهت استفاده در صنعت نفت پیام میدم…
  آیا براتون مقدور هست درباره مقدارش صحبت کنیم؟
  اگر که هست لطفا شماره تماس قرار بدید جهت هماهنگی .
  با تشکر

 12. با سلام و عرض ادب.
  از مجموع تون لوله مانیسمان خریداری کردم در زمان خرید مشاوره رایگان تون دریافت کردم و باعث شد با اطمینان خاطر کاملتر خریدم انجام بدم و ممنونم بابت خدمات پس از فروشتون.
  خداقوت

 13. سلام وقت بخیر خسته نباشید
  میخواستم بدونم براتون مقدور هست یه قرار حضوری جهت خریداری عمده/ تنی چنج کنیم؟
  لطفا هرچه سریع تر اطلاع بدید و در صورت عدم رضایت این پیام را ریپلای نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر